İş Olanakları

Psikoloji bölümünden mezun olan bir kişi, gerek özel gerek devlet hastanelerinin ilgili birimlerinde (örneğin, yetişkin ruh sağlığı ve hastalıkları, çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları, onkoloji, nöroloji gibi) psikolog olarak görev yapabilmekte, Adalet Bakanlığı’na bağlı mahkemelere ya da ceza ve tevkifevlerine atanabilmekte, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı kurumlarda çalışabilmektedir.

Ayrıca huzur evlerinde, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, kreşlerde, ana okullarında psikolog olarak görev yapabilmektedir.

Mezunlarımız, okul psikoloğu olarak görev yapabilmekte, rehberlik araştırma merkezlerine girebilmekte, formasyon aldıkları takdirde devlete bağlı ya da özel okullardaki rehberlik servislerinde çalışabilmektedir.

Ek olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çeşitli birimlerinde sivil memur psikolog olarak da göreve başlayabilmektedir.

Aile Danışmanlığı Sertifika Programlarını başarıyla tamamlayan kişi ise, aile danışmanı unvanı alarak “Aile Danışmanlığı Merkezi” açabilmekte ya da halihazırda açılmış olan bir aile danışmanlığı merkezinde görev alabilmektedir.

Son olarak, bu programdan mezun olanlar, gerekli şartları sağladıklarında üniversitelere öğretim elemanı olarak (araştırma görevlisi, öğretim görevlisi veya öğretim üyesi) atanabilmektedir.

Menüyü Kapat